Ha megfogadtad a tanácsomat, és konzultáltál könyvelővel, akkor biztos megkaptad tőle azt az értékes információt, hogy a hónap utolsó napján érdemes a vállalkozás bejegyzését indítani, hiszen így a következő hónap első napjától indul a vállalkozásod, így ettől az időponttól indul a kötelező adó befizetési kötelezettséged is.
Vagyis, ha ma bejelented a vállalkozásodat, holnaptól vagy vállalkozó, amiről a későbbiekben levélben értesít majd a NAV.
Ugyanis, ha mondjuk a hónap utolsó előtti napján jelented be a vállalkozás indítást, a KATA adót arra a hónapra is meg kell fizetned, vagyis arra az 1 napra.
No, akkor lássuk a részleteket!
Az Ügyfélkapu-n keresztül keresd meg a Webes ügysegédet és válaszd ki az Egyéni vállalkozás menüpontot.
Itt majd a következő adatokat kell megadnod:
Személyes adatok
Értelemszerűen töltsd ki!
Egyéni vállalkozás székhelye, telephelye
Székhely gyakorlatilag a vállalkozás levelezési címe, ahol az irodája működik.
Ha a székhely a tulajdonodban van, nincs további teendőd a székhellyel kapcsolatosan.
Amennyiben saját tulajdonod az ingatlan, de haszonélvezője is van, akkor a haszonélvezőtől beleegyező nyilatkozatra lesz szükséged.
Leggyakoribb székhelyül szolgáló ingatlan egyéni vállalkozók esetében, lakásod, házad, ahol egyébként is éled az életed.
Ha a székhelyként szolgáló ingatlan nem a saját tulajdonod (pl. bérled), akkor a tulajdonostól, illetve ha haszonélvező is van, mindkettőtől hozzájárulás szükséges a székhely használathoz.
Telephely az az ingatlan, ahol a bejegyzett vállalkozói tevékenységet ténylegesen végzed majd, és az nem egyezik a székhelyül szolgáló ingatlannal. Például testmasszőr vagy, és egy bérelt üzletetben végzed a tevékenységet.
Tevékenységi kör
Ha eljutottál idáig, akkor már valószínűleg tudod, milyen tevékenységet fogsz végezni vállalkozóként. Egyelőre elég egy fő tevékenységet választanod, későbbiekben, ha mással is szeretnél foglalkozni, azt később is felveheted a tevékenységi körödbe.
A tevékenységi körök pontos megnevezését és szakmai kódjait (TEOÁR szám) itt találod.
A legtöbb tevékenységi kör bejelentéséhez nem szükséges végzettséget igazolni, de egyes tevékenységi körök képzettséghez kötöttek, melyeket itt tudsz leellenőrizni.
Egyéni vállalkozó adózása, áfa vagy áfa alanyi mentes vállalkozás
A vállalkozás bejelentés következő lépésében el kell döntened, hogy átalányadózást, vagy KATA adózást választasz-e, illetve Áfa körös, vagy Áfa alanyi mentes legyél.
Ezeket a kérdéseket is érdemes könyvelővel átbeszélni, nem véletlenül javasoltam fentebb, hogy ha nem is kötelező folyamatosan alkalmaznod egy könyvelőt, de legalább az indulásnál kérj egy konzultációt.
Az átalányadó és a KATA összehasonlításáról, tehát hogy melyik előnyösebb és milyen esetekben, itt olvashatsz egy nagyon jó kis cikket, amennyiben nem kérted ki könyvelő tanácsát ez ügyben.
Főállású KATA adózóként 50 ezer, mellékállású KATA adózóként 25 ezer forint az adó mértéke.
Az Áfa alanyi mentességet KATA-s adózás mellett 12 millió forint bevételig választhatod. Ha év közven a bevételed meghaladja a 12 milliót, automatikusan Áfa körbe kerülsz. Ha Áfa alanyi mentes körbe jelentkezel be, nem kell Áfa-t fizetned, de a költségeid Áfa-ját sem igényelheted vissza.
Áfa alanyi mentességet elsősorban olyan kezdő vállalkozóknak éri meg választani, akiknek minimális az anyag és/vagy beruházási költségük induláskor.
FIGYELEM! A KATA ADÓZÁS 2022. SZEPTEMBER 1-TŐL MÓDOSULT!
A KATA adózás szigorításáról szóló cikkemet itt olvashatod > – Kata helyett mit válasszak?