Mennyi pénzbe kerül az egyéni vállalkozás indítása és komplett kivitelezése?

mennyibe-kerul-az-egyeni-vallalkozas-inditasa

Lehet-e 0 forintból vállalkozást indítani?

Ha már benned is felmerült, hogy kilépsz a szürke hétköznapokból, és a vállalkozók izgalmas életét éled, az a kérdés is megfordulhatott a fejedben, vajon mennyi tőkére van szükséged az induláshoz.

A kérdésre a válasz összetett. 

Csak az indulás mennyibe kerül, vagy az egész vállalkozás kiépítése és beindítása?

Vegyük sorra, lépésről lépésre, feltételezve, hogy online vállalkozásba (webshop, tanácsadás, stb.) szeretnél kezdeni, ezért nincs szükséged saját, vagy bérelhető üzletre, irodára, berendezésre, árukészletre.

Egyéni vállalkozó leszek

Egyéni vállalkozás indítása

A vállalkozás indítása, vagyis az online regisztráció és bejelentés, kamarai regisztárció, iparűzési adó hatálya alá bejelentkezés díj- és illetékmentes.

Néhány tevékenységi körhöz azonban szükség van hatósági erkölcsi bizonyítványra. Ennek a kikérése évente 4 alkalommal ingyenes.

Vállalkozói számlanyitás

Amennyiben nem jelentkeztél be Áfa kötelezettség alá, nem vagy köteles külön vállalkozói bankszámlát nyitni, tehát továbbra is annyit fizetsz a számlavezetésért, mint magánszemélyként.

Könyvelő

Kezdő KATA-s egyéni vállalkozónak nem feltétlenül szükséges könyvelőt választania, de én az indulásnál legalább egy konzultációt javasolnék adótanácsadóval. 

Ennek a díja általában 7-8 ezer forint körül mozog.

Itt megint tiéd a választás: ingyen indulsz, vagy fizetsz egyszeri 7-8 ezer forintot a tanácsadásért.

Számlázó program

Számlázó programra is szükséged lesz, mivel 2020. július 1-jétől minden belföldi vállalkozás részére kötelező az adatszolgáltatás a NAV felé.

Vannak ingyenes online számlázó programok is, ahol különböző plusz opciókért fizetni kell, de a fizetős számlázó programok sem kerülnek többe havi 1-2 ezer forintnál.

EGYÉNI VÁLLALKOZÓ LETTEM, HOGYAN TOVÁBB?

egyeni-vallalkozo-lettem-hogyan-tovabb

Ötlet kitalálása, piackutatás, validálás

Habár jó esetben üzleti ötletre épül egy vállalkozás indítása, nem minden esetben van ez így, és olyan is előfordulhat, hogy az első ötlet kivitelezése kudarcba fullad, ezért új ötlet után kell kutatni.

Tegyük fel az ötleted már megvan, ha még nincs, akkor ajánlom a Hogyan válassz sikeres üzleti ötletet? c. bejegyzésemet. 

A következő lépés egy alapos piackutatás, pozicionálás, konkurencia elemzés.

A fenti két tétel mondhatjuk ingyenes, ha az időt, amit a piackutatásra fordítasz, nem mérjük pénzben.

A validálás, vagyis annak a ténynek a feltárása, hogy szükség van-e a piacon a termékedre, szolgáltatásodra, az már nem biztos, hogy nem kerül semmibe. 

Választhatod az ingyenes social media-t is erre a célra, de a legmegbízhatóbb eredményt Facebbok, vagy Google hirdetés fogja hozni. 

Te döntheted el, hogy az ingyenes, vagy fizetős megoldást választod a pénztárcádhoz igazodva.

Online jelenlét felépítése: weboldal, webshop

Az online jelenlét egyik legfontosabb eszköze a weboldal, vagy webshop. Készítheted magad is, vagy megbízhatsz vele egy szakértőt.

Ha magadnak készíted, és nincs bármilyen weboldal készítői végzettséged, erősen ajánlom, hogy végezzél el egy ilyen irányú képzést, kurzust, lehet ez akár ingyenes: pl. https://wpsuli.hu/

Amennyiben szakértőt bízol meg, a weboldal készítés árai nagyon érdekesen alakulnak 70 ezertől felfelé, akár 1-2 millió forintig is, attól függően, hogy milyen üzleti modellre épül a weboldalad, webshopod.

A jó hír az, hogy nem kell elsőre egy tökéletes weboldal, folyamatosan is lehet fejleszteni, ha momentán nincs pár százezer forint a zsebedben.

Ezzel együtt nem ajánlom, hogy a legolcsóbb weboldal készítőt célozd meg. Egy weboldal nem attól lesz vevőszerző, mert szép, sokkal fontosabb, hogy marketing stratégiádnak is megfeljen.

Marketing (minimal)

Elkészült a csodálatos weboldalad, de honnan jönnek a vevők?

Marketing stratégia kidolgozása és alkalmazása nélkül rövid távon senki nem találja meg a honlapod. 

Az alábbiakban csak a legfontosabb marketing elemeket említem meg, nem a teljes marketing arzenált.

SEO keresőoptimalizálás

Hosszú távon a weboldal, webshop optimalizálás segíthet, hogy rád találjanak az érdeklődők, de tulajdonképpen ez is a marketing terv része kell hogy legyen.

Készíthetsz te magad is keresőoptimalizált tartalmakat, ha otthon vagy a témában, beállíthatod a SEO pluginodat, visszamutató linkeket szerezhetsz az oldaladra, viszont ez elég időigényes, és csak hosszú távon hozza az érdeklődőket, de nem kerül semmibe.

Vagy megbízhatsz egy SEO szakembert a feladatra. Ezen a területen is fura árak jellemzőek 50 ezertől a csillagos égig.

Viszont van egy jó hírem, az igazán profi weboldal készítők ma már SEO optimalizáltan (ide tartozik a szövegírás is) építik a honlapokat. Az ilyen szakembereket onnan ismered fel, hogy náluk nem 70 ezer forint egy elkészült weboldal ára.

Social media és Google hirdetések

A legbiztosabb módja az azonnali vevő és ügyfél szerzésnek, a hirdetések feladása, célcsoporttól függően a különböző social media felületeken, illetve a Google Ads-en.

A social media és Google hirdetések azonban már nem az olcsó kategória, főleg ha sok konkurensed hirdet az adott felületen.

A hirdetéseket elkészítheted te magad is, vagy megbízhatsz különböző hirdetési specialistákat. Ilyenkor természetesen a hirdetési költségeken felül a szakembernek is tiszteletdíja van.

Ezen szakemberek díja általában 50 ezer forintnál kezdődik és ehhez jön a hirdetési költség, ami tőled függ, de általában 50-100 ezer forintot minimum érdemes elkölteni egy induló hirdetési kampányra.

Email marketing

Az email marketing az egyik leghatékonyabb vevő/ügyfél szerző marketing eszköz.

Tulajdonképpen majdnem ingyenes is, de csak miután kiépült az email listád, mert addig a fizetett hirdetésekből jönnek a feliratkozóid.

Egyéni vállalkozó havi kiadásai

Kata-sként a tételes adó mértéke általában havi 50 ezer forint.

Azért írtam, hogy általában, mert ha mellékállásban végzed a vállalkozói tevékenységed a főállásod mellett, akkor az adó mértéke 25 ezer forint. 

FIGYELEM! A KATA ADÓZÁS 2022. SZEPTEMBER 1-TŐL MÓDOSULT! 

A KATA adózás szigorításáról szóló cikkemet itt olvashatod >  – Kata helyett mit válasszak?

Ha van könyvelőd, havi 7-8 ezer forint kiadás jelent.

Számlázó program, ha nem ingyeneset választottál, havi 1-2 ezer forint.

Számlavezetési díj, ha nem nyitottál külön vállalkozói számlát 0 forint.

Ide veszem még az iparűzési adót, ami évi 50 ezer forint, ha lebontod havi költségre, 4.166 forint.

Illetve a kamarai tagdíj évi 5 ezer, lebontva havi 416 forint.

Amennyiben fizikai üzleted, irodád van, akkor a fenti kiadásokhoz jön még az üzlet/iroda bérleti díja és az áru és/vagy anyag beszerzés költsége.

Összefoglalás: Mennyi pénzbe kerül az egyéni vállalkozás indítása és komplett kivitelezése?

Ugye hogy nem is olyan egyszerű kérdés, hogy mennyibe kerül egy vállalkozás indítása és annak kivitelezése?

Nos szerintem, a fenti információkat figyelembe véve, ha minden lépéshez megvan a tudásod, készséged, vagy a megtanulásához való affinitásod, akkor a minimum összeg amivel neki vághatsz 100.000-200.000,-Ft.

A személyes véleményem azonban tapasztalataim alapján, hogy minimum 1-2 millió forint kell az ideális induláshoz. Ezzel az összeggel már egy kicsit felgyorsíthatod az üzlet építési folyamatot.

Az eredeti kérdésre pedig az a válasz, hogy 0 forintból nem lehet saját üzletet építeni, még akkor sem, ha egyébként a hivatalos és jogi procedúra ingyenes, és akkor sem, ha néhány „szakértő” ezt állítja.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Varga Irén

Varga Irén

20 évnyi vállalkozói és marketing tapasztalatommal segítek kezdő vállalkozóknak a sikeres üzletépítésben. Köszönöm, hogy nálam jártál, remélem hasznosnak találtad a bejegyzésem. Vállalkozásra fel!

További segítségre van szükséged?

Vedd igénybe ingyenes vállalkozás indítási konzultációmat!